Kirándulás gyerekekkel?
Az egyik legjobb időtöltés, aminek szinte egész évben hódolhatunk, az nem más, mint a kirándulás. Legalábbis nálunk egyértelműen ez a befutó, ha a hétvége megtervezésére kerül a sor, de még ha Ti nem is vagytok annyira nagy természetjáró egyének, mint mi, akkor is érdemes néha-néha családilag kimozdulni. Mondom is, hogy miért…
Mindazonáltal, hogy friss levegőn, szép környezetben vagyunk, a gyerekek testközelből megismerhetik a természetet, csupa érdekes dologgal találkoznak, feltöltődnek és ami a legfontosabb, hogy összehozza az egész családot. Sétálunk, játszva tanulunk és beszélgetünk. Nálunk gyakran egy egy ilyen kirándulás alkalmával többet mesélnek az óvodai létről, mint egész héten együttvéve. És ha mindez nem lenne elég, akkor csak szólok, hogy a kirándulás fejleszti a koncentrációt és a szenzomotoros képességeket, erősíti a logikai gondolkodást, kitartásra ösztönöz és kiváló hatással van a testi és mentális egészségre. Na ugye, hogy jól hangzik?
Természetesen abban már az elején megegyezhetünk, hogy a gyerekekkel közös kirándulások során biztos akadnak majd kihívások, hiszen mind erőnlétben, mind kitartás tekintetében mi felnőttek némi előnnyel indulunk. Az első hasznos tanácsom tehát pont ezért az, hogy amikor megtervezel egy túrát, akkor mindig tartsd szem előtt a gyerekeid állóképességét, életkorát, habitusát és törekedj arra, hogy ne egy teljesítménytúra legyen belőle, hanem egy kellemes tempójú, izgalmas és változatos közös móka.
Érdemes először egy rövidebb kirándulással kezdeni, hogy felmérd, hogy is bírja a gyermeked a tempót. Lehet vele ütemesen haladni vagy képes 20 perceket elmatatni két faággal és egy folyton ellenkező irányba futkározó bodobáccsal? Képes a hegyes-dombos szakaszokra felmenni vagy az emelkedők előtt már eltorzult hangon jelzi, hogy neki ez nem vicces? Ezek mind - mind az első alkalom után kiderülnek és a későbbiekben ezeket szem előtt tartva tudsz tervezni. És persze akkor sem kell elkeseredni, ha az első alkalom esetleg nem úgy sikerül, ahogy eltervezted, mert szépen fokozatosan lehet fejlődni.
Szerencsére a túrák megtervezése nálunk a férjem kiváltsága, lévén, hogy én arról vagyok ismert, hogy egy telefonfülkében is eltévedek. Viszont a pakolás és összekészülés része az én reszortom, így már meg is osztottuk a feladatokat. Mi nem szoktunk extra dolgokkal készülni az ilyen kiruccanásokra. Nem rakom tele a hátizsákot több váltás ruhával, vagy több doboznyi sebtapasszal… A lényeg a kényelmes cipő, a réteges öltözék, és természetesen az élelem: általában víz, gyümölcsök, kekszek, péksütik és valami apró rágcsálnivaló, mert nálunk az a jolly joker a mélypontok idején. Mert igen, bármennyire is gyakorlott túrázók a gyerekeink, minden alkalommal valamelyiknél van egy holtpont. De ezzel mi már alapból számolunk és tudjuk, hogy nem tart sokáig. Szóval te se keseredj el egyszerre, ha záporoznak feléd a “nem akarok tovább menni” és az “elfáradtam” mondatok, mert csak át kell őket lendíteni ezeken a szakaszokon. Mi ilyenkor általában beiktatunk egy kis pihenést és jöhet az apró rágcsa, hogy feltöltsük az energiaraktárakat, de megsúgom, hogy volt már olyan is, hogy az elsősegély keveréket is bevetettem.
Egy korábbi bejegyzésben már ígértem nektek, hogy megosztok majd néhány kirándulási lehetőséget, ami szuper lehet gyerekes családok számára. Jövő héten érkezik is az első, amikor is a Balaton-felvidékre, pontosabban Csobáncra fogunk látogatni. Ezeket az írásokat Facebook-on és Instagramon fogjátok megtalálni, szóval kövessetek ott is, ha jól jönne pár ötlet, hogy merre is kalandozzatok a gyerekekkel. Szerencsére nagyon sok szuper hely van az országban, de mivel a nyugati határ mellett élünk, ezért sokszor indulunk Ausztria felé is, így igyekszem majd azokat az úti célokat is megosztani veletek, már ha van rá igény. Addig is, használjátok ki a jó időt, és ha tehetitek menjetek a szabadba.