Téged mi tölt fel?

Legyünk bármely szakaszában is az életünknek, bármilyen cél lebegjen a szemünk előtt, nagyon fontos, hogy szánjunk időt magunkra, és találjunk olyan elfoglaltságot, ami feltölt minket. Ha éppenséggel feszített tempót diktál nekünk az élet, akkor is fontos erre odafigyelni, hiszen ez a mentális egészségünket és a lelki regenerációnkat is szolgálja. Ha folyamatosan csak egy dologra koncentrálunk, legyen az a munka, a család, vagy bármi, akkor elszalad mellettünk az élet, és mindemellett még túlhajszoltak és ingerlékenyek is leszünk. Manapság annyi szerepben kell megfelelnünk, hogy nem mindig egyszerű időt szakítani a pihenésre, és sokszor inkább mások igényeit helyezzük előtérbe. Viszont némi tudatossággal és előre tervezéssel nem lehetetlen küldetés.

A feltöltődés mindenkinek mást jelent, ezért a legfontosabb, hogy mi magunk tisztában legyünk azzal, hogy mi tesz minket boldoggá. Ha inkább csendben, magunkban szeretünk töltődni, egy jó könyvvel a kezünkben, akkor tegyük azt, de egy beszélgetés a barátainkkal is lehet éppolyan üdítő. Sőt, egyik sem zárja ki a másikat. Lehet, hogy legtöbbször a barátaidat választod a könyv helyett, de előállhat olyan helyzet is, amikor csak a magad társaságára vágysz.

Személy szerint én leginkább azóta érzem az “énidő” mérhetetlen jelentőségét, mióta édesanya lettem. Kell egy pici kiszakadás a mindennapok mókuskerekéből. Egy őszinte beszélgetés egy barátnővel, egy koncertélmény, egy kis sport, vagy némi kettesben eltöltött idő a párunkkal hihetetlen mértékű energiát tud nyújtani. Én is használom ezeket az energiaforrásokat 😁 Illetve ami nálam a lista elején van, vagyis ami extra hosszú időre fel tud tölteni, az a kirándulás és az utazás.

A férjem és én, már a gyerekek érkezése előtt rengeteget kirándultunk és utaztunk. Új helyeket megismerni, friss levegőn, szép környezetben túrázni, kiszakadni a monoton mindennapokból mindig is feltöltő élmény volt számunkra. Mindenki mondta, hogy milyen jól csináljuk, menjünk is, mert ha majd gyerekek lesznek, akkor már nem tudjuk megtenni. Ezt mindig kétkedve hallgattuk, mert abban is mindig biztosak voltunk, hogy nem szeretnénk ezeket a kedvteléseinket háttérbe szorítani akkor sem, ha már nem csak ketten leszünk.

Így hát, aki ismer minket, az tudja, hogy már a kisfiunk születése után túráztunk és utaztunk, hosszabb és rövidebb távon egyaránt. De, itt jön a legfontosabb dolog, hogy felmértük, hogy a mi gyerekünk ezt igényli-e, tolerálja-e egyáltalán. Mert mint már előzőleg is írtam, hiába tűzünk ki célokat és vannak terveink, mindig meg kell győződnünk róla, hogy az mindenkinek az érdekeit szolgálja-e, nincs e szükségünk arra a bizonyos, sokat emlegetett újratervezésre. Szerencsésnek mondhattuk magunkat, hogy a kisfiunk mindenben partner volt, minden utat végigaludt, a túrázások nagy részén is durmolt a hordozóban. Így nem kellett lemondanunk a korábbi kedvteléseinkről.

Viszont a kislányunk születése után ezeket a dolgokat kis időre hanyagolnunk kellett, mert ő egy teljesen más vérmérsékletű baba volt, és neki kifejezetten nem tett volna jót, ha ide-oda megyünk, nem mellesleg a covid sem könnyítette meg a dolgunkat. Kivártuk a megfelelő időt, és akkor már négyesben indultunk útnak. Megtanultuk, hogy hogyan tudjuk gördülékenyebbé tenni a gyerekek és magunk számára is ezeket a kiruccanásokat. Muszáj simulékonynak lenni, és lefaragni az elvárásainkból, mert gyerekekkel utazni már tényleg nem olyan, mint kettesben. Egyszer egy ismerősöm mondta, hogy ők már nem nyaralnak, hanem nyaraltatnak. Van ebben valami igazság, de ha nem ragaszkodunk görcsösen a régi életünkhöz, és elfogadjuk, hogy már nem olyan kötetlen formában tudunk hódolni a korábbi kedvteléseinknek, akkor nagyon jól tudjuk érezni magunkat. De itt most nem akarok mindent rózsaszínűre festeni, mert vannak dolgok, amikkel meg kell bírkózni, és nem megy mindig minden flottul, de ha rugalmasak vagyunk, akkor nagyon is élvezetessé tudjuk tenni a családi időtöltéseket.

Mostanában nagyon sokan fordulnak hozzám tanácsért családi utazások témájában, ezért úgy gondoltam, hogy néhány bejegyzésben leírok majd egy-két tippet, illetve úti célokat is ajánlok, melyek kifejezetten kisgyerekes családok számára lehetnek tökéletesek.

Szóval ha Te is hasonlóképpen szeretsz töltekezni, akkor sem kell lemondanod róla, ha szülővé válsz, csak finomíts a korábbi szokásokon és tartsd szem előtt a gyermeked igényeit.

 
 
Previous
Previous

A gyerekkori félelmekről…

Next
Next

Miért is jó, ha vannak céljaink